Jedz czekoladę, NA ZDROWIE!

Nie byłam fanem czekolady do czasu, gdy na świat przyszły bliźniaki. Były wcześniakami, spędziły niecałe 2 miesiące w inkubatorze, a ja dwa tygodnie po porodzie wróciłam do domu sama. Pierwszą rzeczą jaką zrobiłam po traumatycznym pobycie w szpitalu, było zjedzenie kostki czekolady, a przecież matki karmiące (ściągałam mleko laktatorem) powinny jej unikać. Nie mogłam opanować się od następnej i następnej kostki. Zjadłam chyba 5, ściągnełam mleko. Na następny dzień dzieci w szpitalu dostały mega sraki, a ja zjebkę od pielęgniarek z neonatologii, że na pewno MUSIAŁAM coś zjeść. Bez skrupułu wylały 4 czy 5 butelek mleka po 120 ml z trudem uciułane w ciągu doby. Oczywiście o czekoladzie przez następne półtoramiesiąca nie było mowy, ale gdy tylko skończyłam akcję odciągania zostałam czekoladożercą i dobrze mi z tym!

Nie lubię nadziewanych czekoladek z bombonierek, białej czekolady. Lubię mleczną z orzechami (ale w małej ilości). Uwielbiam za to gorzką – rozpuszczoną, gęstą do picia, a w zasadzie do wyskrobywania łyżeczką, gorzką 60% z pomarańczą, z alkoholem też.

Zawsze uważałam, że lepiej dać dzieciakom kawałek dobrej czekolady, niż inne słodycze. Batonów i wafelków (oprócz prince polo) nie toleruję i dzieci też ich nie jedzą. Po zjedzeniu kawałka czekolady, upierdliwe dzieciaki mają mniejszą zmułę.

CZEKOLADA POPROSTU JEST ZDROWA!

Do takiego wniosku doszli naukowcy z Norfolk. Czekoladoholicy rzadziej zapadają na choroby serca i układu krążenia. Badania przeprowadzono na ponad 20 tys. osób przez 12 lat. Wyniki, opublikowane w magazynie medycznym Heart, dowodzą, że codzienne jedzenie czekolady zmniejsza ryzyko chorób serca aż o 25 proc. Zaobserwowano również, że u badanych, którzy jedli ok 100g czekolady dziennie, szanse na zawał spadły aż o 11%. Ważny jest również fakt, że takie samo działanie ma i gorzka i mleczna czekolada, która jest częściej wybierana.

PS. Jeśli będziecie kiedyś w Kolonii, koniecznie odwiedźcie Muzeum Czekolady i sklepik – znajdziecie tam naprawdę smakowite rarytasy.

nendo1 Te designerskie czekoladki zostały stworzone przez japońskie studio projektowe Nendo specjalnie z okazji zdobycia tytułu „Designer of the Year” na prestiżowych targach Maison & Objet, organizowanych w Paryżu. Wcześniej stworzyli serię z kredkami i farbkami.

nendo4

nendo 3