Mini metraż – maksi przestrzeń

Małe mieszkanie i dużo przestrzeni? Brzmi jak oksymoron, jednak jest możliwe do realizacji. Kluczem do sukcesu jest znalezienie dobrego architekta wnętrz, który znajdzie optymalne rozwiązania dla twoich potrzeb. Istnieją pewne wskazówki, dzięki którym powiększysz swoją mikro-przestrzeń. W tym wpisie chciałabym przedstawić parę praktycznych rozwiązań.

Jeśli masz wysoki strop poszukiwania dodatkowej przestrzeni zacznij od sufitu. Projektatnci często własnie tam szukają skutecznych rozwiązań – antresole, podwieszane łóżka.

antresola

Przesuwane drzwi – maksymalizują funkcjonalność. Pozwalają na wydzielenie stref bez niepotrzebnej straty przestrzeni użytkowej. Możesz też użyć różnego rodzaju zasłon.

przesuwane_drzwi

Do podziału stref w domu możesz użyć stałych elementów – np. ażurowych drewnianych listw.

ażurowa ściana

Wykorzystaj ściany na zabudowę pod wymiar, szczególnie dotyczy to mebli kuchennych. Szafki po sufit mogą być trudno dostępne dla niskich osób, jednak pozwolą na maksymalne wykorzystanie miejsca.

meble pod wymiar

Kupuj takie meble, które mogą być wielofunkcyjne lub chowane jeden w drugi. Stoliki i barki kawowe są bardzo przydatne, gdy przychodzą goście, jednak w ciągu dnia mogą zagracać przestrzeń, dlatego wybierz takie, które zmieszczą się pod większymi meblami (np konsolą lub biurkiem) i będą pełnić rolę np. regału na książki.

wielofunkcyjne stoliki

Do dekoracji wnętrza stosuj jasne kolory. Najlepiej sprawdza się biel, która nie musi być nudna! Może być złamana kolorystycznym akcentem. Chcesz mieć nowoczesne mieszkanie – połącz biel z czernią.

jasne wnetrze z akcentem

Nie zapomnij o lustrach – optycznie powiększają przestrzeń.

lustro 2-side

Jeśli masz wolno stojącą sofę, postaw za nią konsolę – dzięki temu uzyskasz dodatkową przestrzeń, np. na książki.

konsola za kanapa

Jeśli masz schody, wybierz samonośne, ażurowe – nadadzą wnętrzu lekkości.

azurwoe schody

Schody zabierają dużo miejsca, jednak można je świetnie wykorzystać. Jest to idealne miejsce na garderobę. Delikatne samonośne schody mogą łączyć się regałem na książki.

schody_przestrzen

Użyj ścian do montowania mebli – nie masz miejsca, na tradycyjne biurko – pomyśl o składanym stoliku, mocowanym do ściany. Takie samo rozwiązanie możesz zastosować w sypialni. Zamiast nocnego stolika, przywieś wąską półkę. Fajnie sprawdzają się lampy z oświetleniem punktowym mocowane do ściany.

meble montowane na scianie

Do podziału przestrzeni użyj mebli – np regału na książki.

regał

Zamiast stołu, pomyśl o wąskiej wyspie, przedłużeniu blatu kuchennego i dodaj barowe stołki.

stołki barowe

 

 

 

  • Ada

    lustro na ścianie rozkładane na stół – fantastyczny pomysł!